Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 6. júl 2025Meniny má Patrik, Patrícia
< sekcia Slovensko

Šišková:Vypustenie sonografického vyšetrenia je medicínske rozhodnutie

Ilustračná fotka. Foto: TASR/Alexandra Mošková

Odporúčanou skríningovou metódou pri rakovine prsníka je skríningová mamografia.

Bratislava 26. júna (TASR) - Vypustenie preventívneho sonografického vyšetrenia z preventívnych gynekologických prehliadok nebolo politické, ale medicínske rozhodnutie. Na štvrtkovej tlačovej konferencii to uviedla Jana Šišková z občianskeho združenia Amazonky, ktoré spája ženy s rakovinou prsníka. Odporúčanou skríningovou metódou pri rakovine prsníka je skríningová mamografia.

Skríning rakoviny prsníka beží podľa rádiologičky Zuzany Behúnovej vo svete desiatky rokov. Systém, ktorý fungoval na Slovensku, bol v rozpore s aktuálnymi vedeckými poznatkami. „Pravidelné ultrazvukové vyšetrenie nevedie k zachytávaniu včasných foriem rakoviny a spôsobuje veľa nejednoznačných nálezov, ktoré si vyžadujú ďalšie riešenia,“ povedala Behúnová.

Za dôležité považuje, aby skríning nespôsoboval priveľa nežiadúcich účinkov. Dôsledne treba podľa rádiologičky rozlišovať preventívne vyšetrenia u ženy, ktorá nemá ťažkosti a ženy, ktorá už spozorovala podozrivé zmeny. Pri vyšetreniach žien, ktoré majú nejaké príznaky, sa nič nezmení, vykonajú sa všetky metódy, ktoré sú potrebné a vhodné. Tieto ženy sú prijímane prednostne, zdôraznila Behúnová.

„Chcela by som poukázať na to, že 70 percent príznakov rakoviny prsníka si ženy nájdu samé, ale na Slovensku si robí samovyšetrenie iba desať percent žien,“ podotkla Šišková. Preto apeluje na ženy, aby si ho robili každý mesiac. Dôvodom je, že porovnávaním prsníkov a zisťovaním zmien na prsníkoch odhalia zmeny najspoľahlivejšie a najrýchlejšie.

Zároveň zdôrazňuje aj potrebu lepšej komunikácie a kampane o zvyšovaní zdravotného povedomia o tom, čo sú príznaky rakoviny prsníka. „Nejde len o hrčky, ide o zmeny na pokožke a bradavkách. Všetky zmeny sa skôr či neskôr na prsníkoch zobrazia, žena si ich identifikuje a vyhľadá lekára,“ poznamenala Šišková.

Na samovyšetrenie apeluje aj riaditeľka Národného onkologického inštitútu Jana Trautenberger Ricová. Taktiež hovorí, že pri organizovanom skríningu treba podporovať preverené skríningové mamografické pracoviská, ktorých zoznam je zverejnený na webe ministerstva zdravotníctva.

Riaditeľka organizácie Ligy proti rakovine Eva Kováčová, ktorá odborníkov v týchto zmenách podporuje, pripomína, že sonografia sa neruší, mení sa systém. Bolo by podľa nej potrebné, aby sa o prevencii učili mladiství na školách. „To je podľa nás jediná cesta, ktorou do budúcna môžeme zvrátiť nepriaznivý vývoj onkologických ochorení,“ skonštatovala.

Preventívne sonografické vyšetrenia prsníkov mladých žien sa od 1. júla zrušia. Jedinou odporúčanou skríningovou metódou pri rakovine prsníka bude mamografia, ktorá bude dostupná najmä pre ženy vo veku od 45 do 75 rokov.
OSZAR »